2013. március 27., szerda

Klubest


A recept igazán egyszerű. Végy egy zongorát, egy kellemes hangot, egy csellót, fűszerezd meg vele a klubestet - és az eredmény nem maradhat el.
A baráti társaságunk klubestjének március 4-ei napját a meghívón kívül jelzi a szikrázó napsütés is, ami egy kis előleget ad nekünk a tavaszból, amit mindenki oly nagyon vár már. Az egész napos jó idő után el sem hisszük, hogy jön még vissza a tél, látva a Nap sugarait, ahogy beragyognak az ablakon. A klubest helyszínének termébe érkezve látjuk a gyülekező társaságot, a színpadon a zongorát, a mikrofont, a hangfalakat, és a csellót, ami a széknek döntve méltóságteljesen - lírai hangokat sejtetve - várakozik. Elsőként Lőrincz Pétert hallgatjuk, aki a baráti társaság elnökeként megnyitja a klubestet, kifejezve örömteli várakozását az est hátralévő részére vonatkozóan, majd Hetesi Beáta a bonyhádi magyar-izraeli baráti társaság elnöke tart rövid beszámolót egy kiállításról, amit bonyhádi, nagymányoki és aparhanti iskolákban Izraelről tartottak. A gyerekeknek szóló barátságos kis összeállítás történelmi, földrajzi, vallási adatokkal segíti az érdeklődőket: 


Ezt követően kezdetét veszi a koncert. A zongoránál Ferenc Daniella, énekel Ambláczky Eszter, cselló Mártonka Tünde. Várakozásunkban nem csalatkozunk, hiszen sokrétű és színes összeállítással készültek. Az örökzöld klasszikus, a Hava nagila dallamai mindannyiunknak ismerősen csengenek. Ez a dal feltételezhetően az angol csapatok 1917-es jeruzsálemi bevonulásának örömére született, mások szerint egy 19.századi kelet-európai klezmerből származik. Egy biztos, ahogy a dal címe is elárulja, a szerzőtől nem állt távol az öröm. Ezt az örömöt a zene, mint az érzelmek közvetítőjének nagymestere évtizedekkel később is pillanatok alatt jelenvalóvá teszi. Az érzelmekből – lévén szó koncertről – nincs hiány. A Rózsák estéjét, Izrael leghíresebb szerelmes dalát hitelesen adják elő a fiatal zenészek, hallhatunk még többek között zsidó imádságokat, illetve hallhatjuk az olajfáról (ami Izraelt jelképezi) szóló gyönyörű dalt. 
A koncert repertoárjából nem hiányozhat a híres magyar költő, Szenes Hanna művére írt darab, aki mindössze 23 évesen halt meg, miután vállalta a lehetetlen küldetést, hátrahagyva biztonságos életét az Ígéret földjén. A brit különleges alakulat főhadnagyaként ejtőernyővel érkezett az akkori Jugoszlávia területére, hogy a szülőföldjén, Magyarországon a deportálás előtt álló fiatalokat megmentse. Nyilasok végezték ki, miután nem volt hajlandó elárulni társait és a küldetését. Szenes Hanna nem csupán nemességének és hősiességének köszönheti a világra szóló hírnevét, hanem műveinek is, ami ahogy említettem nem hiányozhat egy magyar-izraeli baráti társaság koncertjéből. Az Eli,Eli című szerzeményének szövege szabad fordításban: „Istenem, add hogy ezeknek a dolgoknak soha ne legyen vége, állandó legyen a homok és a tenger, a víz susogása, a villámlás az égen és a férfi imája.” A leggyönyörűbb dal számomra Naomi Shemera: Hurshat ha eucalyptus volt.


Ez az a fajta zene,ami olyan mély érzelmekről tesz tanúbizonyságot, hogy a szöveg értése nélkül megállapíthatjuk, itt valami igazán komoly dologról lehet szó. Nos a dal arról a tájról szól, ahol a szerző, Naomi Shemer felnőtt, ez pedig nem más,mint a Galileai-tenger partján fekvő Kvutzat Kinneret. A mi Petőfinkhez hasonlóan őszinte vallomással vall lakóhelyének szeretett tájáról, amit nála meghatároz az eukaliptuszligetek illatos levegője. (a levegő egy köbméterében akár 2,5 mg illóolaj is lehet).
A zenészek valószínűleg úgy érezték, hogy nagyon igazságtalanok lennének, ha egy Izraelhez köthető rendezvényen kihagynák a prófétákat, így a bibliai idézetek szebbnél szebb dallamokban köszöntenek ránk. „Hallatszani fog még Júda városaiban és Jeruzsálem utcáin öröm és vidámság hangja, vőlegény és menyasszony hangja.” A próféta szavai, mint sötét helyen világító szövétnek, igen biztos beszédnek nyilvánul a koncert estéjén is, reményt adva a jövőre. A reménységet, ami nem szégyenít meg, gyorsan megragadjuk és kiadós tapssal köszöntjük a zenészeket.
A koncert után kisebb-nagyobb csoportokban kezdetét veszik a baráti beszélgetések, melynek egybeolvadt monoton hangzását egy-egy hangosabb nevetés töri meg. A színpadot közben az ifjú felfedezők (értsd a gyerekek) kíváncsian csillogó szemekkel igyekszenek birtokba venni.
A tavaszt megelőlegező nap lassan véget ér, a közelgő havazásról szóló híreket meg sem vitatjuk, hisz utána visszavonhatatlanul elkezdődik a tavasz, majd a nyár, tele programokkal. 

Gáspár Andrea

Read more...