Pedagógia


ESZTER TÁBOR

A tavalyi Salamon után már nagyon vártuk mindannyian az Eszter tábort, amelyet a Pécsi Magyar-Izraeli Baráti Társaság támogatásával 2012. július 09-13-ig a pécsi Apáczai Nevelési Központ könyvtárában tartottunk meg. A táborozók - 38 gyerek és 13 felnőtt – a régió városaiból, Szekszárdról, Bonyhádról, Dombóvárról, Kaposvárról, Szabadiból, Zalaegerszegről, legtöbben pedig Pécsről érkeztek.

Az első napon Eszter királynő korának bibliai-történelmi alapjait ismertük meg. Betekintést nyertünk a Perzsa Birodalom szokásrendszerébe. Megtudhattuk azt is, mi a törvény jelentősége, majd zsidó dalokat hallgattunk, tanultunk.

Kedden már egészen jól tudtuk a tábori indulót.
A kommunikációs játék után a fiúk a zsidó időszámítással és naptárral foglalkoztak. Izgalmas összehasonlításokat végeztek a nálunk használatos Gergely naptárral, majd következtetéseiket papírra vetették. Ezzel párhuzamosan a lányok az első pécsi „ királylány-képző kurzuson „ megtanulhatták, hogyan készült Eszter egy évig, hogy a király elé járulhasson. A kozmetikai tanácsokat a gyakorlat követte: mindenki boldogan alkalmazta saját bőrén a tanultakat.
Ebben a csodás illat-áradatban az Eszter Izraelben című füzetet lapozgattuk, mely a zsidó időszámítás megértését is erősítette, és a mai Izraellel kapcsolatos kulcsszavak jelentéstartalmát segített értelmezni.


A tábor résztvevői

A harmadik napon jellegzetes izraeli ételekkel, gyümölcsökkel ismerkedtünk jó közelről. Kóstolgatás közben kiderült, hogy pl. a karambola szinte senkinek sem ízlett, de különleges alakja miatt mindenkinek megnyerte a tetszését. Miután mindent megízleltünk, gyönyörű arany edényeket készítettünk.
(Kellemes meglepetésként az otthonról hozott elemózsia elfogyasztása után Csabi bácsi mindenkinek jégkrémet vásárolt! Köszönet érte!)
Az Eszterről szóló rajzfilm vetítése után újra zsidó dallamokat énekeltünk és már a fiúk is bátrabban táncoltak.

A csütörtök volt a leghosszabb napunk. Egy óra helyett háromkor indultunk haza, mert minden tervünket szerettük volna megvalósítani.
Megismerkedtünk a korabeli női és férfi viselettel, és ezt összehasonlítottuk a mai izraeli divattal. Az Eszter-szalonban, előzetes ismereteink alapján elkészítettük a ruhákat, a divattervezők szempontjait észben tartva. Gyönyörű ruhák készültek!
Ezek után magas színvonalú előadást hallgattunk, mely a Perzsa Birodalom ötvösművészetéről szólt, így már alaposan átgondolt lehetett az ékszerkészítés.
A történetet is tovább fűztük: a negatív szereplő, Hámán beszélgetésünk közben párhuzamba került korunk jellegzetes „ figuráival „…, épp csak érintve ezeket. Érdekes volt megfigyelni a gyerekek okos felvetéseit és azt, hogy tudják, mi a jó és mi a rossz e témán belül is!
Feloldásként a shalom szó jelentéstartalmáról beszéltünk, majd le is írtuk a szót.

Az utolsó napon a történet csúcspontjaként a Nagy lakomát készítettük elő. Befejeztük a ruhákat, ékszereket, megterítettük az asztalt… egyre nagyobb lett az izgalom! Ezt fokozta, hogy meglepetés látogatónk érkezett: Lőrincz Péter, a Pécsi Magyar-Izraeli Baráti Társaság elnöke két fiával. Ő az Izraelből hozott héber Bibliájából, Eszter Könyvéből olvasott fel, énekelt nekünk és táncolt velünk. Így alkalmunk nyílt megköszönni a 30 ezer forintot is, amit a tábor finanszírozására kaptunk az egyesülettől.

Délre vártuk a gyerekek szüleit.
A bevonulás és a divatbemutató után spontán eljátszottuk a történetet, majd megettük az összes „ Hámán fülét „ a többi finomsággal együtt. Zárásként elismerő oklevelet kapott mindenki, amely arról értesít , hogy az illető az Eszter táborban felkészült a királyságra-királylányságra…
A táncba már a szülők is szívesen bekapcsolódtak.

Nagyon köszönjük minden kedves barátunknak a biztatást, támogatást!
Köszönjük a gimnazistáknak, a szülőknek, a tanároknak, hogy önzetlenségükkel, segítőkészségükkel, szeretetükkel hozzájárultak az Eszter tábor rendkívüli sikeréhez!
Minden gyerek sajnálta, hogy csak egy hétig lehettünk együtt, így megegyeztünk, hogy találkozunk jövőre a József táborban!

Hajnal Éva táborvezető




SALAMON TÁBOR

Baráti Társaságunk Oktatási Munkacsoportja ingyenes nyári tábort szervezett 2011. 06. 27-től 07. 01–ig Pécsett, a Nevelési Központ Könyvtárában.

A résztvevő 25-30, többnyire ANK 1-es iskolás, valamint szekszárdi és bonyhádi gyerek, a bibliai Salamon király korával ismerkedhetett meg. A naponta 9-13 óráig tartó program keretein belül az első napon a bibliai és történelmi alapokat kapták meg a gyerekek, majd korabeli fegyvereket készítettünk. 
A második nap betekintést engedett Salamon konyhájába és valóságos lepénysütéssel végződött.

A szerda a korabeli öltözködési és ékszerviselési szokásokról szólt. Természetes volt tehát a ruha- és ékszerkészítés.
A negyedik napon megtudhattuk, milyen zene volt Salamon udvarában, milyen hangszereket használtak, dalokat és táncot is tanultunk. (Ezen a napon hét mélyszegénységben élő kisgyerek látogatott meg bennünket.)
A tábor utolsó napja a Salamon-kori építészeti szokások bemutatására szolgált, elkészítettük a Templom makettjét. 

Táborozók
Minden együtt töltött napot áthatott a kutatás és a játék izgalmas öröme, a zsidó zene szépségének megtapasztalása, a Biblia igazságainak megismerése – különös tekintettel a Példabeszédek Könyvére.

Ezt az élményt erősítette a felnőttek jelenléte, akik odaszánt módon, igen magas színvonalon tették önként vállalt dolgukat.

Terveinkben szerepel e program folytatása különféle bibliai korokban elmélyülve.
Hajnal Éva táborvezető



OKTATÁSI TEVÉKENYSÉGÜNKRŐL

Oktatási Munkacsoportunk 2010. június 7-én alakult. Megfogalmazott céljaink alapján törekszünk hiteles képet adni a mai modern Izraelről, e csodálatos ország gazdag kultúrájáról. Fontos számunkra, hogy a diszkrimináció, a rasszizmus és a gyűlölet minden formája visszaszoruljon. Ennek érdekében szeretnénk változást okozni a tanárok, a diákok és a körülöttünk élő emberek szemléletében. Ezt a célt szolgálták eddigi programjaink is.
     Szeptemberben a Könyvek Könyve - Történelmi barangolás a Közel-Keleten címmel két remek előadást tartott Schönberger András főrabbi. A zsidó időszámításról, - naptárról, valamint a zsidó ünnepekről beszélt.
     Ezt követte Dr. Grüll Tibor ókortörténész, egyetemi docens két előadása. Az első címe: A Modern Izrael háborúi volt, melyet Navratyil Szabolcs hadtörténész is színesített. A második az Antiszemitizmus  - ókori gyökerek,  mai hajtások címet viselte és Pécsi Tibort, a budapesti Holokauszt Emlékközpont oktatási vezetőjét is örömmel hallgathattuk ekkor.

Köszönjük, hogy szeretettel befogadta rendezvényünket Takács Ferenc igazgató úr az Apáczai Nevelési Központ Könyvtárába!

Október elején a Zene Világnapja alkalmat adott arra, hogy megrendezzük a Zsidó Zene Napját hangszerbemutatóval.  Nagy sikerrel szerepeltek Mártonka Tünde csellóművész tanítványai, valamint Angeliné Somosi Ilona vezetésével a Nevelési Központ 1. sz. Általános Iskola Csengettyű Együttese és kórusa Galla Liliána, Lehmann Lili, Tóparti Napsugár „vendégszereplésével". Az est végén a „legjobb bor" pedig a Tzomet Együttes volt Szentkirályi Györggyel. A rendezvény az ANK Színháztermében talált otthonra, tisztelettel köszönjük Dombi-Mirolya Erzsébet igazgatónőnek!
     Galla Dávid vetítéssel egybekötött izraeli élménybeszámolója november 8-án került bemutatásra egyesületünk klubrendezvényének keretében. A remek beszámoló képi és zenei anyagát a végzős gimnazista egyedül készítette, melynek legfőbb erőssége a mai Izrael iránti szeretet, ez túlcsordult a képeken!
     Decemberben Chanuka csengettyű hangversenyre invitáltunk tanulásban akadályozott, vak, gyengénlátó  és fogyatékkal élő gyerekeket. Nagy érdeklődés kísérte a hangversenyt az ANK Könyvtárban.
     Januári egyesületi klubrendezvényünkre kapott meghívást Pajor Tamás költő, műfordító, aki nagy örömünkre feleségével együtt érkezett és Izraelben szerzett élményeiről, tapasztalatairól beszélt.
     Áprilisban Holokauszt megemlékezést tartottunk.

Készülőben van egy segédanyag tanárok számára, Karácsony Csilla szervezésében. Ez egy igen hasznos elektronikus füzet lesz, melyben korcsoportonként „témába vágó"  könyvlista, nézhető filmek listája és nagyszerű zenei anyagok elérhetősége lesz.
     Történelmi séták is szerepelnek terveink között. Ezeket diákvezetéssel szeretnénk megvalósítani „Csillag-túra” címmel. Kerner Anett - e témánk vezetője - és a diákok: Kerner Martin, Galla Dávid már készülnek erre az izgalmas programra.
     Zsinagóga látogatásokat is fogunk szervezni május 15-től. ( Osztályok és érdeklődők jelentkezését egyesületünk megadott elérhetőségein keresztül várjuk.)
     Nyári   táborunk a Bibliai korok nevet viseli. Az ötnapos, naponta 9.00-13.00 óráig tartó ingyenes rendezvény várható időpontja: 2011. június 27-július 1-ig, helye: az Apáczai Nevelési Központ Könyvtára lesz. Szándékaink szerint egy választott bibliai korszak történelmében, kultúrájában, szokásrendszerében szeretnénk elmélyedni a jelentkező gyerekek aktív, kutató közreműködésével. ( Még 9 érdeklődőt tudunk fogadni.)

Azt reméljük, hogy ezzel az eseménydús programsorozattal hozzájárulhattunk egyesületünk népszerűsítéséhez, Izrael színes valóságának megszerettetéséhez. Programjainkon eddig több mint 500 látogató vett részt.

Köszönjük vezetőink bizalmát és bátorítását, tagjaink aktív közreműködését és szponzoraink támogatását!


Hajnal Éva





Az Oktatási Munkacsoport programja 2011. április 18-án, az Apáczai Nevelési Központ 1.sz. Általános Iskolája 4. a osztályában


MESÉLD EL…

A Holokauszt Emlékközpont és a Pécsi Zsidó Hitközség jóvoltából kezembe került Salamon András rövidfilmje. A csupán ötperces fekete-fehér alkotás bemutatja Rácz Éva évtizedekig elmeséletlen történetét, akit 12 évesen a Dunába lőttek. A kislány csodával határos módon életben maradt…
     A film különleges nyelvet használ: a képek nyelvét. Nem kell bonyolult körmondatokat értelmeznünk. Az egész filmet a kamera beszéli el, rávilágítva múlt és jelen eseményeinek összefüggésére. Címe a zsidó Peszach ünnepre utal.
"A szabadulástörténet élményszerű átadása és az az eljárás, hogy az ősi vallási parancs a film címeként angolul -  Tell your children… - napjaink világnyelvén jelenik meg, a mindenkori legfrissebb generációnak biztosítja az emlékezet dinamikáját, a holokauszt emlékének megőrzését, elevenen tartását. "
     A filmet 11 éves gyerekekkel néztük végig. ( Köszönet a segítségért Jancsula Dezső kollégámnak!)
A 28 gyerek eleinte döbbenten hallgatott… A megrázó csend után még órákig beszélgettünk a Peszachról, a Széder estéről, a sárga csillagról, a kivégzések alatt hallható héber imaszöveg jelentőségéről. A babakocsi – jelenetről, ami persze csak a felnőttek számára sajátos variáció Eisenstein Patyomkin-páncélos című filmje egyik legmegrázóbb képsorára... Az Árpád-sáv motívum meg-megvillanásáról: a kivégzőosztagosok karszalagjától a skinheadek zászlójáig.
    A gyerekek érett, okos kérdései és reakciói rámutattak, hogy aki átélte ezt a nyelvileg artikulálhatatlan abszurditást, nem szól.

Nekünk kell elmesélnünk …

Hajnal Éva




„ AKI EGY EMBERT MEGMENT ,
AZ EGÉSZ VILÁGOT MENTI MEG „ 
                                                        (Talmud )


Izrael Állam Holokauszt Emlékhatósága a Yad Vashem, 1963 óta állít emléket a világ igazainak. Azoknak a bátor embereknek, akik életük kockáztatásával közreműködtek zsidó származású embertársaink életének megmentésében a holokauszt idején.

Embermentés a vészkorszakban címmel a Mecsekaljai TÁSI Iskolában kiállítást láthattunk e témában. ( A bemutatót Nagy Márta szerkesztette. A rendezvény fővédnöke : Dr. Hoppál Péter. )
A 2011. május 6-ig látogatható ingyenes program filmvetítéssel indult.
    Mi, érdeklődők harmincan, már felkészített csoportként néztük a Raoul Wallenberg tevékenységéről, irodájáról szóló filmet, majd az ő legfőbb segítőjével, titkárnőjével készített interjút. Bepillantást nyerhettünk az ezt követő film segítségével a Világ Igazainak kertjébe is.

Negyedik osztályosok a kiállításon

 A negyedikes gyerekek némán, életkorukat meghazudtoló komolysággal figyeltek. A filmek után körbesétálva az apró teremben, átfogó képet kaptunk az egész korszakról. A már ismerősen csengő Wallenberg név mellett megismerhettük Angelo Rotta, Carl Lutz, Schalkház Sára nevét sok más névvel együtt. A pörgethető „Kérdéskör„ lehetőséget adott az e helyen látott - olvasott -, tapasztalt dolgok elmélyítésére, a „ Fogalomtár„ pedig a kulcsfogalmak - úgymint : Numerus Clausus, védett ház, menlevél… - rögzítését segítette nagyszerűen.

Köszönjük, hogy ezúton is megérthettük, nem lehetünk semlegesek!
Mindig állást kell foglalnunk!

Hajnal Éva





Oktatást és ismeretterjesztés

Az egyesület céljai között elsőként határozta meg az oktatást és ismeretterjesztést.
A baráti társaság tagjai és szimpatizánsai között többen tanárok, oktatási intézetekben dolgozók. Részükre rendeztük meg 2010. június 7-én az oktatási konferenciát Pécsett, ahol megalakult az oktatási munkacsoport, amely hozzá is fogott az oktatási tevékenységünk kidolgozásához az alábbi témákban:
  •  Izrael megismertetése, népszerűsítése a diákok és tanáraik körében
  •  a diszkrimináció, a rasszizmus és a "gyűlölet-kultúra" elleni nevelés

Read more...