2019. november 5., kedd

Vendégünk volt Szedő Miklós, a Keren Hayesod elnöke

Szedő Miklós
2019. szeptember 10.-én került megrendezésre a Pécsi Magyar-Izraeli Baráti Társaság második őszi klub estje, melynek vendége Szedő Miklós, a Keren Hayesod (KH) magyarországi elnöke volt, aki a szervezet múltjáról és jelen működéséről tartott nekünk előadást. 


A szervezetet csaknem száz éve, 1920-ban a Cionista Világkongresszuson alapították azzal a céllal, hogy segítse a visszatérő zsidók letelepedését a történelmi Izrael területén. A szervezet munkája olyan fontos volt, hogy Izrael államának megalakulása után 1956-tól a KH már állami alapítványként működött tovább, részben megváltozott feladatokkal. Hazánkban 1920-tól működött a KH, de a holokauszt idején megszűnt. 
A rendszerváltás kezdetén volt kísérlet a felélesztésére, de ez végül 2013 őszén történt meg.

Szedő Miklós a szervezet mai feladatát úgy foglalta össze, hogy célja Izraelt közelebb hozni az emberekhez és az embereket Izraelhez, továbbá az, hogy anyagi támogatást biztosítson bizonyos Izraeli projektekhez. Az előadás során pár ilyen programról hallhattunk pár szót. Ezeknek a projekteknek a célja nehéz sorsú, rossz helyzetben levő családok felzárkóztatása. Egyik ilyen projekt a problémás családok gyermekeinek iskoláztatása az erre a célra létrehozott speciális intézetekben. Ezek úgy működnek, mint egy bentlakásos-különleges iskola: a gyermek hétköznap az intézetben van, a tanórákon kívül pedig plusz képzéseket kapnak. Pár ilyen történetről készült videót is megnéztünk, melyek elérhetőek angol nyelven a KH YouTube csatornáján.
(https://www.youtube.com/user/unitedisraelappeal/featured letöltés dátuma: 2019. november 4.)



Másik ilyen projekt az Etiópiából nagy számban érkezett zsidó bevándorlókra koncentrál, akiknek speciális központok segítik a beilleszkedést. Itt megtanítják nekik azokat az ismereteket, amik elengedhetetlenek ahhoz, hogy sikeres tagjai legyenek az izraeli társadalomnak. Olyan ismereteket kapnak melyekre nem volt szükségük még Etiópiában. (pl.: bankrendszer működése) Ezeken a tevékenységeken keresztül emberek ezrei tudnak kitörni a szegénységből és tudnak beilleszkedni az izraeli társadalomba.
A szervezet működésének nem csak Izraelben van haszna. A nehéz körülmények között élő fiatalok felzárkóztatása sok országban probléma, és ezt a működőképes modellt más országok is átvették/átvehetik.
A klubest végét egy az előadáshoz kapcsolódó, kötetlen beszélgetés zárta. 

Solymosi Krisztián

Read more...