A modern Izrael háborúi
Nagyon tartalmas és érdekfeszítő előadásnak lehettek tanúi azok, akik részt vettek a KÖNYVEK KÖNYVE - TÖRTÉNELMI BARANGOLÁS A KÖZEL-KELETEN című előadássorozat harmadik előadásán, melyet dr. Grüll Tibor ókortörténész, a PTE egyetemi docense, valamint Navratyil Szabolcs hadtörténész, középiskolai tanár tartottak a modern Izrael háborúiról.
Az előadás első részében a modern Izrael állam megalakulásának előzményeiről kaphatott áttekintést a szép számban összegyűlt hallgatóság, amelyet a háborúk izraeli nézőpontból, objektív módon feldolgozott tényanyaga követett. Ugyanis „az újszülött Izrael csak néhány óráig ünnepelhetett. Ellenségei még születése napján el akarták törölni az új államot a föld színéről. A zsidók tengerbe szorításának terve sem akkor, sem azóta nem sikerült.” Ám a harcnak azóta sincs vége, az ellenség megsemmisítő szándéka, a sorozatos háborúk, az állandó feszültségek az átlag izraeli állampolgár számára a mai napig is kihívás, amit az odautazó látogatók mégsem élnek meg nyomasztónak.
Az előadást hallgatva szembetűnő: Izrael nem átlagos ország és a történelmét tekintve sem nevezhető átlagosnak. Inkább példaértékű az a kitartás, szorgalom és céltudatosság, amellyel egy elhagyott és sivatagos helyen felépül egy új, modern, demokratikus ország, mindez háborúk és viszontagságok közben. Egy dologban azonban biztosak lehetünk: az elmúlt 62 év csak a kezdet.
Kerner Anette
Read more...