2011. november 29., kedd

Egy Jazznagykövet a kultúra városában - AVISHAI COHEN Pécsett


Avishai Cohen, a jazzvilág élvonalába tartozó izraeli bőgős legújabb lemeze, a Seven Seas (Hét tenger) idén februárban jelent meg, és 2011. november 18-án Pécs város a lemezbemutató turné egyik állomásaként üdvözölhette a neves művészt. A rendezvény a ZSÖK nKft. szervezésében, az Izraeli Nagykövetség támogatásával jött létre, a helyszín pedig a Kodály Konferencia és Koncertközpont volt.
Avishai Cohen
Avishai Cohen édesanyja festőművész volt, aki klasszikus zenét hallgatva festett, emellett ladino nyelven (ami egy zsidó spanyol nyelv) énekelt. Így tehát Avishai zeneszeretete már gyermekkorában kezdődött, szereti Bachot, Mozartot, Beethovent, Brahms-ot, Satie-t, Rachmanyinovot és édesanyja nyomán a spanyol énekeket, illetve magát a spanyol nyelvet, amiről azt állította, hogy "az egyik legszebb nyelv, amin énekelhetünk".
9 éves korában kezdett el zongorázni, majd a basszusgitárral került közelebbi barátságba, végül a nagybőgőre esett a választása. Egy interjúban úgy emlékszik vissza a jazz-el való kapcsolatára, hogy már a kezdetektől fogva izgatta, vonzotta a zenei szabadság, az improvizáció művészete. A jazzért rajongó fiatalt hamar New Yorkban találjuk, akit tehetsége és elszántsága rövid időn belül a nagyok közé emelt. 1996-2003 között Chick Corea zenekarának nagybőgőse, akinek véleménye róla a "zseni" szóval összegezhető, ami egy hozzáértő személytől több, mint dicséret. Olyan jazz-legendákkal zenélt együtt, mint Herbie Hancock, Bobby McFerrin vagy Kurt Rosenwinkel
Zenei stílusában megtalálhatóak a mediterrán és a közel-keleti hatások, ezen kívül mint izraeli születésű művésznek a diaszpórikus zsidó kultúrkör tradícióit is lehetősége volt megismerni, így műveihez a legkülönbözőbb zenei hagyományokból merít. Sokszínűségét bizonyítja az is, hogy énekel héberül, angolul és spanyolul.


 

12 évet élt New Yorkban, majd visszatért szülőhazájába, Izraelbe, és megalapította a RedSeJ jazzfesztivált, ahol fiatal művészek is fellépnek, lehetőséget kapva szárnyaik bontogatására. Jelenleg nagyzenekari művekhez ír zenét, amely zene szintén a jazz és a klasszikus zene határán mozog.

A koncert helyszínéül szolgáló Kodály Konferencia és Koncertközpont Pécs egyik büszkesége. "A Kodály Központ egy építészeti Stradivari" áll az épületről a kodalykozpont.hu oldalán Maxim Vengerov hegedűművész idézete. És valóban, az épület olyan szép, hogy már az üres teremben ülve rá tudunk hangolódni a koncertre. Ha azt mondom, hogy méltó a legnagyobb művészek fogadására, akkor keveset mondok, de nehéz közhelyek nélkül írni róla.
A koncert 19 órakor kezdődött, ami előtt már érezhető volt a várakozásnak egyfajta izgalma, az első percektől kezdve a közönség láthatóan átadta magát a sodró ritmikájú zenének.  Lelkesen értékelte Cohent, egy olyan előadóművészt, aki nem áll mozdulatlanul hatalmas hangszere mellett, mi több, alkalomadtán meg is ütögette ritmusosan a bőgőt. Instrumentális dalai mellett hallhattuk énekelni is, ami egy óriási kihívás.
"Az éneklés egy sokkal mélyebb érzést fejez ki, talán a legmélyebbet. Az éneklés az egyik legsebezhetőbb, legőszintébb pillanat. Éppen ezért szeretem, bármilyen nehéz is"- nyilatkozta korábban.
Egy ilyen koncert maximálisan alkalmas arra, hogy kirántsa az embert a monotonitásból és a szürke hétköznapok fölé emelje. Amit Avishai Cohen az éneklésről mondott, én azt az egész zenére érvényesnek érzem, a zene könnyedén megérinti az ember lelkének egészen mély rétegeit.

Bár a koncert végén az első visszatapsoláskor egyedül érkezett a színpadra, Avishai viccesen megjegyezte, hogy magára hagyták a társai, a koncert során többször is bemutatta őket, akik láthatóan egy húron pendülnek a bőgőssel. Az ütőhangszereknél Amir Bresler, aki ránézésre maximum 16 évesnek ha kinéz, valójában 21 éves, mondhatni szemtelenül fiatal és szemtelenül tehetséges. A zongoránál Shai Maestro, aki néha felállt, pontosabban felugrott, és Cohennel együtt a dobokhoz szaladt, így egy pillanat leforgása alatt három dobost láttunk, akik mindent megtettek, hogy fokozzák a hangulatot. Ami számomra nagyon látványos volt, az a művészek zene iránti szeretete, és az, ahogyan átadták magukat, teljes lényüket a zenélés örömének.

Hangos tetszésnyilvánításokkal, és többszöri visszatapsolással jelezte a közönség, hogy Pécs mihamarabb visszavárja a Jazz Nagykövetét.

Gáspár Andrea

(A kép forrása: www.avishaicohen.com)

Read more...

2011. szeptember 28., szerda

IZRAEL NAPOK PÉCS 2011


Szeptember 19-25 között „Izrael egy hétre Pécsre költözik”, egy újságcikk címét idézve nyitotta meg Lőrincz Péter a rendezvénysorozatot a Palatinus Hotel egyik gyönyörű különtermében izraeli fotó- és képkiállítás megnyitója keretében. A képeket az Izraeli Nagykövetség küldte, a fotókat pedig Dr. Szabó Attila készítette izraeli utazása során. A fotók mintha erre a rendezvényre készültek volna, nagyon szépek voltak a díszes teremben. Én sem tudtam levenni a szemeim a képekről, mintha valami vonzana, mintha mi is ott lennénk, vagy Izrael van itt, hogy is van ez?...

Elsőként Pécs Megye Jogú Város Képviselő testülete nevében Erb József mondott beszédet, majd Dr. Horváth Zoltán folytatta a megnyitót beszédével, melyben kiemelte a rendezvény aktualitását. Hiszen az elmúlt napok, hetek Izrael állam számára az idei legmozgalmasabb heteknek számítanak, mert az ENSZ elé került a palesztin igény az állami elismerésre. Ez a közel-keleti konfliktus itt Magyarországon is érezhető. Milyen jó, hogy véletlenül pont most kerültek megrendezésre az Izraeli Napok, milyen jó, hogy mi is tehetünk valamit az ügy érdekében, hogy kifejezhetjük, hogy szeretjük Izraelt és a barátai vagyunk. Az egyik képen, amelyen az izraeli legfelsőbb Bíróság volt látható, még egy idézet is volt a zsoltárok könyvéből németül (37:6):”Felhozza a te igazságodat, mit a világosságot, és a te jogodat, miként a delet.”

Az ünnepség fénypontjaként izraeli dalokat hallgathattunk: Ambláczky Eszter énekelt, zongorán kísérte Ferenc Daniella. Ehhez hozzáfűzni semmit sem tudok, szó nincs, amit ideírhatnék, hogy kifejezzem azt a „mennyei” élményt, amelyet az előadóművészek számunkra zenéjükkel szereztek!  A csodálatos héber dalokat hallgatva és a gyönyörű képeket tekintve, mindannyian, akik ott voltunk, elmondhatjuk, hogy valóban Izraelben jártunk. Bepillanthattunk zsidó kultúra sokszínűségébe.

Utunkat a Nosztalgia cukrászda fele vettünk, ahol meg is tapasztalhattuk ezen kultúra édes ízeit. Többen flódnit és macesz sütit kóstoltuk meg, melynek receptjével már a következő napon meg is ajándékoztak, el is fogom készíteni...

Másnap Izraeli filmvetítésre került sor az Apolló ArtMoziban. Az úton a mozi felé ismét be kellett mennem a képeket megnézni, feleleveníteni az elmúlt este kedves élményeit, csendben és nyugalomban mégegyszer végignézni mindent. (A kiállítás egyébként egész héten megtekinthető volt.) Lépteimet tehát sietve a mozi felé vettem, nyugtalanított, hogy vajon kapok-e még jegyet, vagy már mindent eladtak, hiszen izraeli filmet moziban megnézni, eredeti nyelven hallgatni nagy szenzáció számomra. Efraim Kishon filmrendező Blaumilch csatorna c. filmjét vetítették.

A vetítés előtt ott a moziteremben Szilágyi László (PTE) tartott egy rövid tájékoztatót, hogy ki is Efraim Kishon. Nos ő Hoffmann Ferenc néven Budapesten született 1924-ben és később 1949-ben ment családjával Izraelbe, ahol intenzíven tanulta a héber nyelvet, amelyen alkotta szatirikus műveit, drámáit. Az ő nevéhez fűződik az izraeli filmgyártás kezdete is, és a világ egyik legnépszerűbb humoristája volt. Humorból aznap este volt részünk bőven, patakokban hulltak a könnyeink a nevetéstől, holott a film a 70-es évekbeli Tel Avivban játszódott és az akkori kort, a mindennapokat mutatta be reálisan, bírálva a bürokráciát. Akár Magyarországon is játszódhatott volna... A történet egy őrültről szólt, aki megszökve az elmegyógyintézetből Tel Aviv legforgalmasabb terén egy lopott ütve-fúróval az utat kezdte bontani a lakók felháborodására. Az őrült védelmére kelt a rendőrség és a hatóságok is, mit sem sejtve, hogy kivel van dolguk, ill. nem is kérdezve, hogy milyen terv alapján dolgozik, kinek a megbízottja. Csak egy karrier után vágyakozó irodistának tűnt fel a turpisság, de senki sem hitt neki. Főhősünk így nyugodtan elkészíthette a csatornáját, amin a tenger, mint egy kék tej beömlött a városba, és amelynek átadási ünnepségén mindenki boldog volt. A hatóságok legfőbb emberei kitüntetésben részesültek a kiváló ötletükért és kemény munkájukért, csak főhősünk maradt elismerés nélkül, aki lerázva a csalódottságot a város egy másik pontján kezdett újabb fúrásba. Az irodistát pedig, aki felimsmerte az igazságot, elmegyógyintézeti rohamkocsi szállította el.  

A film után is folytatódott a jó hangulat a Trafikban. A filmmel kapcsolatban lehetett tovább beszélgetni Szilágyi Lászlóval a filmről, és az izraeli filmművészetről, és volt meglepetés is: Szabó Judit gitározott és énekelt szefárd dalokat, csak nekünk...és ismét csodálatos estében lehetett részünk, hallgatva a ladino nyelvet, bepillantva a szefárd zsidóság mindennapjaiba.

A következő nap, szerda este pedig az  Izraeli vacsorára került sor a Hotel Palatinus éttermében. Az előző nap jó poénjait felelevenítve jó kedvvel érkeztünk az étterembe, ahol már a pompásan fehér-kék színben megterített asztalok vártak minket. Az ételek is az izraeli konyha ízvilágának és változatosságának megfelelően voltak elkészítve és bámulatosan tálalva, dekorálva. Még most is érzem az aszalt szilvával és párolt káposztával töltött libacomb ízét... De az est fénypontja ismét a héber zene világa volt. Ebbe a világba hívott bennünket Bíró Nóra a fantasztikus énekével és Jáger Bandi brilliáns zongorajátékával, akik  a hagyományos zsidó, klezmer izraeli és szefárd dalokat adtak elő ötvözve a mai modern jazz latin stílusával. Felejthetetlen élményben volt részünk, ismét Izraelben jártunk és az est végén azzal buzdítottuk egymást, hogy vasárnap is lesz Jazzrael koncert és még holnap is vicces nap vár ránk.

Csütörtökön ugyanis ismét moziban voltunk. Efraim Kishon másik nagyszerű filmjvígjátékát néztük meg: „Azuláj, a rendőr”. A történet Jaffában játszódik szintén a 70-es években, bemutatva egy rendőr hétköznapjait. Azuláj egy nagyon kedves és a vallásban igen jártas rendőr, aki bár nagyon szereti a munkáját, de a főnöke őt mégis idő előtt nyugdíjazni akarja. Inkább megpróbálta a bűn elkövetőit jobb útra téríteni, mintsem velük keménykezűen elbánni. Szerették is őt a bűnözők és nem akarták, hogy nyugdíjba menjen, ezért szerveztek egy álbetörést és próbálták rávezetni a rendőrt az ügyre, hogy vegye már észre, hogy mi történt, és a bűnbak is már a raktárban széken ülve várta letartóztatását, hiszen egy korrupt bíró már pontosan előre kiszámolta, hogy mennyi börtönbüntetés vár majd rá, amit e nemes cél érdekében szívesen leülhet. Azulainak sikerült elfognia az áltettest és ki is tüntették, de mégis könnyes szemekkel nyugdíjba kellett vonulnia...

Ezt az estét két nap „pihenő” követte. Így pénteken és szombaton az elmúlt napok eseményeinek feldolgozásával foglalkoztunk. Ismerősöknek, barátoknak tartottunk élmény-beszámolót. Én szekszárdiként mindennap megtettem az utat Pécsre és vissza, a két napos pihenő után pedig készülve a vasárnapi Jazzrael koncertre véletlenül azt mondtam otthon, hogy vasárnap külföldre megyek.

Sokat nem tévedtem, mert 25-én este 19.00 órakor a Jazzrael koncertet Bíró Eszter és Gerendás Péter sztárvendégekkel a Zsinagógában rendezték meg. A Zsinagógát megpillantva és bent elidőzve az ember már egy más világban érzi magát. Ezt a hangulatot fokozta tovább, mikor Ilan Mor – az Izraeli Nagykövet – köszöntött minket, a baráti társaság tagjait és a vendégeket. Ilan Mor alig egy hete érkezett Magyarországra, hogy elfoglalja új állomáshelyét, váltva Aliza Bin-Noun nagykövetasszonyt, és már eleget téve a baráti társaság meghívásának sietett Pécsre, hogy kifejezze köszönetét felénk, Izrael barátai felé.

A koncerten fellépő Bíró Eszter és Bíró Nóra testvérek hangjukkal, előadásukkal elkápráztattak bennünket. Bíró Eszter, aki egyben énekes, filmszínész és musicalszínész is, több zenei stílusban és a világ különböző színpadjain lép fel. Gerendás Péter pedig csodálatos dalaival gitárjátékával és humorával ragadott magával minket elfelejtve időt és teret. Köszönjük szépen!

Mindannyian, akik ott voltunk a Zsinagógában, láttuk és hallottuk ott az Izraeli Nagykövetet, Ilan Mor-t beszédet mondani, majd Lőrincz Pétert, aki beszédét héberül fejezte be a jövőre Jeruzsálemben mondattal és azt követően, akik legalább 2 órán keresztül a Jazzrael együttes világszínvonalas koncert előadásában részesültek, nos mi mindannyian Izraelben voltunk, mert Izrael Pécsre és a szívünkbe költözött!


Schmidt Ildikó

Read more...

2011. szeptember 7., szerda

IZRAEL NAPOK

(A részletekért kattints a képre!)

Read more...

2011. június 2., csütörtök

Novák Attila: Átmenetben. A cionista mozgalom négy éve Magyarországon

KÖNYVAJÁNLÓ

"Könyvünk kísérletet tesz arra, hogy felvázolja a XX. századi zsidóság egyik legdinamikusabb és legsikeresebb modern politikai mozgalmának, a cionista mozgalomnak a második világháború utáni magyarországi történetét." - kezdi Novák Attila a könyv előszavában. A szerző történész, az ELTE és a Zsidó Egyetem oktatója. A cionista Oneg Sabbat Klub alapító tagja.1999-tól a Szombat főszerkesztője. Fő kutatási területe a cionizmus. Átmenetben című munkája mellett Theodor Herzlről is írt könyvet.
     A cionista mozgalom négy éve Magyarországon alcímű könyvében Novák Attila rámutat a cionista mozgalom összetettségére és sokrétűségére, amelyet részletes kutatómunka nyomán elemez és tár az olvasó elé. Az első és az utolsó fejezetekben a magyarországi cionizmus 1945 és 1949 közötti történetét olvashatjuk. A történelmi keretbe ágyazódik be a többi fejezet, amelyekben Novák ismerteti a magyar cionista pártok intézményrendszerét, tevékenységét, a belpolitikában elfoglalt szerepét. Szól a cionizmus különféle irányzatairól és szervezeteiről, mint például a Klál-mozgalom, a Mizrahi, vagyis a vallásos cionizmus, de megismerhetjük a revizionista cionizmus képviselőinek tevékenységét és ideológiáját is. A különféle pártok és mozgalmak részletgazdag bemutatását színesíti a korabeli sajtóban megjelent vélemények felidézése. Elgondolkodtató a Hasomer Hacair marxista cionista csoport és a kommunisták között zajlott sajtóvita anyagait olvasni közel hetven évvel az események után. Sajnálatos, hogy a zsidóságot akkor ért vádatk akár egy mai szélsőjobboldali lapból is származhatnának. Végezetül a szerző bemutatja a cionizmus mozgalni struktúráját és intézményrendszeré. Ebben nagy szerepet kap az ifjúságnevelés. Olvashatunk a gyermekotthonok világáról a negyevenes években, vagy éppen a Tarbut-iskolák nevelési elveiről. Azt is megtudhatjuk, hogy miért volt szükség a zsidóság tömeges átképzésre, a társadalmi átrétegződésre. A szerző a kötet végé bő tíz oldalban összefoglalja a zsidó állam megszületésének történetét. Ezzel segítve, hogy a magyarországi eseményeket tágabb kontextusban is el tujduk helyezni. Az se bátortalanodjon el, aki nem szokott hozzá a tudományos nyelvezethez, mert Novák Attila könyve "fogyasztható" mindenki számára, aki érdeklődik a magyarországi cionizmus története iránt.

                                                                                                                            Forrás: www.szombat.org

Read more...

2011. április 7., csütörtök

Purim a Jazzraellel

Bár Purim ünnepe pár héttel korábban volt, áprilisi klubrendezvényünket kár lett volna nem ennek a napnak a megemlékezésére, hangulatának felidézésére fordítani, hiszen ez az öröm, vigadozás, evés-ivás napja, sőt mint megtudhattuk Schönberger András főrabbi bevezető előadásából, ez az egyetlen olyan ünnepnap, amelyen a mértéktelen ivás szokásos korlátozását is fel lehet rúgni. Mondanom sem kell, ezt a sokak által talán vonzónak vélt hagyományt azonban nem tartottuk be.
     Az ünnepnek megfelelő hangulatot a Jazzrael együttes biztosította, melynek néhány tagját már a márciusi vacsoraesten megismerhettük, és akik most is felejthetetlen élményt nyújtottak koncertjükkel.

Klezmer-jazz és világzene: JAZZRAEL
Azoknak, akik nem voltak jelen, nehéz lenne tolmácsolni, milyen is a klezmer-jazz, hogy Jáger Bandi és zenekara miként dolgozott át hagyományos zsidó, izraeli és szefárd dalokat modern hangszerelésbe. A koncerten mind instrumentális, mind énekes számokat hallhattunk, utóbbiakat Bíró Nóra nagyszerű előadásában, aki nem csak héber, de ladino nyelven is énekelt nekünk, ezzel is felhívva figyelmünket a zsidó kultúra sokszínűségére; énekéhez pedig többek között dob, hegedű, basszusgitár és darbuka biztosította a zenei aláfestést. Jóllehet a közönség kezdetben kissé bátortalan volt, hamar beleszoktunk a folyamatos tapsolásba, és nem meglepő módon, a zenekar nem szabadult olyan könnyen, mint szeretett volna, hiszen visszatapsoltuk őket, sőt a legbátrabb és egyben legifjabb tagja a hallgatóságnak még táncra is perdült az énekesnővel.
     A Jazzrael egyik célja, hogy a zsidó zenét, és annak értékeit megismertessék és megkedveltessék mindenkivel, akivel lehet; ezt a céljukat nem vitás, elérték Pécsett. Ez azért is örömteli dolog, mert ezen a vidám estén nem csak egyesületünk „elfogult” tagjai vettek részt, de sokan a baráti társaságon kívülről is kíváncsiak voltak rendezvényünkre.
     Éppen ezért jó hír, hogy találkozhatunk még velük idén, és akik lemaradtak a mostani koncertről, hallhatják még őket, mert érdemes.
                                                                                                                                                                 Szabó Dávid

Read more...

2011. március 11., péntek

Izraeli vacsoraest Pécsett

2011. március 6-án a Pécsi Magyar-Izraeli Baráti Társaság izraeli vacsoraestet rendezett, hogy a város életét meghatározó emberek figyelmét felhívja az egyesület által kitűzött célok fontosságára, és az est bevételéből egy magyar-izraeli napot rendezzen.

Az est fővédnöke őexcellenciája Aliza Bin-Noun nagykövet asszony és dr. Páva Zsolt Pécs MJV polgármestere, védnöke dr. Hoppál Péter országgyűlési képviselő volt.
  A Palatinus Hotel alkalomhoz illően kék-fehérbe öltöztetett Bartók termét zsúfolásig megtöltötte a százharminc vendég. A népes vendégsereg között megtalálható volt Pécs kulturális, tudományos, politikai és gazdasági életének számos képviselője. Izrael államát a nagykövet asszony mellett Benny Sharoni első megbízott úr és Dorit Nachum Zatz konzul asszony képviselte.

Hotel Palatinus, Bartók-terem
Lőrincz Péter, az egyesület elnöke köszöntőjében a rendezvény falakon túl ható üzenetét hangsúlyozta: Izraelnek, a zsidó népnek vannak Pécsen barátai. Ezt követően Aliza Bin-Noun nagykövet asszony magyarul üdvözölte a megjelenteket. Beszédében – az előtte szóló gondolatmenetéhez csatlakozva – kiemelte, hogy a nagykövetség és Izrael Állama számára rendkívül sokat jelent látni, hogy Izraelnek nem csak Budapesten, hanem ebben a városban is ennyi barátja van. Dr. Páva Zsolt polgármester úr köszöntőjében a pécsi zsidó közösségnek a város életében elfoglalt helyéről emlékezett meg,  majd örömét fejezte ki afelett, hogy a vacsoraest terve, Pécsett első alkalommal, megvalósulhatott.
   Az est további részében a vendégeknek kulináris és kulturális élményben egyaránt részük volt. A vacsora fogásai között sokszínű zenei produkciók követték egymást. A műsort Ambláczky Eszter nyitotta meg egy jiddis és egy izraeli dallal. A fiatal művész kifejező, érzelemdús énekét Tóparti Melinda zongorajátéka kísérte. Szécsi Máté, a Pécsi Nemzeti Színház magánénekese – az est hangulatát magasra lendítve – azokat a kulturális hatásokat is érzékeltette remekül válogatott műsorában, amelyek közt az európai zsidóság évszázadokon át élt: a német és magyar dalok csokrához kiválóan illeszkedett a Kijev melletti szegényes tanyán élő tejesember, Tevje fohásza. A Jazzrael együttes készülő lemezéről Bíró Nóra (ének), Jáger Bandi (zongora) és Farkas Izsák (hegedű) tolmácsolásában hallhattunk válogatást. A zongorista művészi kvalitása, az énekes keleti hangzásvilághoz is jól illő hangja és nem utolsó sorban az ifjú hegedűs életvidám előadásmódja biztosította azt, hogy minden vendég jókedvvel és jó étvággyal láthasson hozzá a desszerthez. Az est zárásaként Jávori Ferencet hallhattuk, aki ezúttal nem csak énekelt és zongorázott, hanem – dalait összekötve – mesélt is közönsége örömére.
   A vacsoraest a szervezők szándékai szerint nyitóakkord volt egy hagyományteremtő sorozatban, tehát az ősi zsidó mondást némileg megváltoztatva beszámolónkat hadd zárjuk így: Jövőre a pécsi izraeli vacsoraesten!

Read more...

2011. február 18., péntek

SEGÍTS IDŐBEN MEGÁLLÍTANI AZ ANTISZEMITIZMUST!

Írd alá a petíciót, hogy segítsd az EU-t az antiszemitizmus ellen folytatott küzdelmében!
 Mi, az Európai Unió tagállamainak a világ különböző részein élő állampolgárai és aggódó magánszemélyek aggodalmunkat kívánjuk kifejezni az Európában tapasztalható növekvő antiszemitizmus miatt.

A holokauszt áldozatairól való január 27-ei megemlékezésünk kapcsán szeretnénk tájékoztatást nyújtani azzal kapcsolatban, hogy ma, 66 évvel az auschwitz-i haláltábor felszabadítása után a zsidó emberek sok európai nagyvárosban arra kényszerülnek, hogy elrejtsék vallási identitásukat az erőszaktól és megfélemlítéstől való rettegés miatt. Más európai nagyvárosokat pedig elhagynak attól való félelmükben, hogy célpontokká és bűnbakokká válnak a Közel-Keleten zajló konfliktusnak köszönhetően.
Mi, alulírottak, kérjük az Európai Unió vezetőit, hogy konkrét intézkedéseket hozzanak az antiszemitizmus terjedésének időben való megállítása érdekében.
Tudva azt, hogy Európa a holokauszt hamvain épült újjá és alapító atyáink esküvel kötelezték el magukat, hogy “soha még egyszer” nem ismétlik meg ezt az emberiség elleni bűntettet, sürgetőleg kérjük fel az Európai Bizottságot arra, hogy egyértelműen jelölje meg az antiszemitizmust, mint a Jogérvényesülés, Alapvető jogok és Uniós Polgárság Európai Megbízottja felelősségének egyik kiemelt területét.
Az angol nyelvű petíciót és ahol aláírhatod, a Learn from history PETITION menüjében találod.

Köszönjük támogatásodat!

Read more...